Modularita je koncept, který se zabývá tvorbou celků z menších, samostatně fungujících jednotek, které mohou být kombinovány a přizpůsobeny různým potřebám. Toto řešení je často používáno v oblasti výroby a stavebnictví, ale lze ho aplikovat také na jiné obory (na toto téma jsme uspořádali konferenci). Modularita umožňuje snadnou výměnu jednotlivých komponentů a udržuje vysokou úroveň flexibility a přizpůsobivosti.
Modularita je budoucnost výstavby
Modulární výstavba vzniká prefabrikací velkoprostorových modulů ve výrobě a jejich montáží na místě stavby. Je rychlá, šetrná k prostředí a díky linkové výrobě a kontrole kvality dosahuje vysokého standardu ve stavebnictví. Moduly jsou na lince připravené včetně vnitřního vybavení (obklady, podlahy, sociální zařízení) a na místě realizace se moduly jen propojí. Stejně jako tradiční výstavba musí vyhovovat legislativním i uživatelským standardům. Modulární výstavba je znovupoužitelná a recyklovatelná, takže využívá principy cirkulární ekonomiky v praxi.
Modulární výstavba je často posuzována se zbytečnými předsudky.
Mýtus vychází ze zaměňování pojmu modulární výstavby za sestavy staveništních kontejnerů. V tom případě lze vyzdvihnout třeba extrémní cenovou výhodu. Modulární budova ale může nabídnout stejnou kondici jako ostatní budovy vytvořené standardními metodami. A v takovém případě je i cena srovnatelná. Je třeba si uvědomit, že jsou použity stejné materiály ať už na povrchy, výplně otvorů nebo řemesla a nelze očekávat od dodavatelů těchto materiálů, že poskytnou extrémní slevy na tyto materiály. Cenovou výhodu ale investor získá díky rychlosti realizace modulární budovy a dřívější návratnosti investice.
Modulární výstavba si nedělá ambice na vytvoření budov, které budou po staletí charakterizovat danou dobu. MODULÁRNÍ VÝSTAVBA je rychlé a ekonomické řešení s přidanou architektonickou a designovou hodnotou. Co se týče životnosti, technická životnost je každopádně daleko vyšší než životnost morální. Tedy je výrazně větší než požadavky využití budov dle současného způsobu života. Nosnost modulární budovy zajišťuje v případě vyrobených KOMA modulů ocelová pozinkovaná konstrukce, která dle AČSZ ztratí svou nosnost v případě ponechání vlivu povětrnostním podmínkám za 140 let. V případě modulů není pozinkovaná konstrukce vystavena povětrnostním podmínkám, tudíž můžeme s jistotou tvrdit, že morální životnost je menší než technická. Modulární budovy navíc po ztrátě morální životnosti nemusí být demolovány, ale jednotlivé moduly mohou být použity k jinému účelu a tak prodloužit i jejich morální životnost.
Tento mýtus také vznikl v návaznosti na pohledy sestav ze staveništních obytných kontejnerů. MODULÁRNÍ BUDOVY jsou ale jiná kategorie. Zkráceně řečeno - je to moderní systém pořízení objektu pomocí tzv. systému Off-site construction. To znamená, že většina výroby je prováděna za stálých klimatických podmínek ve výrobní hale. Budovu tak můžete vytvořit pomocí prostorových modulů, panelů nebo prvků jako jsou cihly nebo tvárnice. Z této filozofie jasně vyplývá: Tak jako za vzhled nemůže cihla, nemůže za vzhled ani modul. Vzhled budovy jednoznačně definuje architekt.