Modulární budovy spadají do dvou kategorií. Trvalé budovy – PMC /Permanent Modular Construction/ a ty které jsou dočasné a přemístitelné – NPMC/Non-permanent modular construction/. Těmto kategoriím je třeba přizpůsobit architektonický návrh tak, aby byly zachovány všechny výhody modulárních konstrukcí. Hlavně rychlost výstavby a výroba budov ve výrobních halách metodou Off-site construction.
Technické informace
Fasády modulárních staveb lze opatřit všemi dostupnými materiály. Doporučuje se ale volit takové, které nejvíce vyhovují modulárním stavbám a které lze provádět ve výrobním závodě. Pokud se provádí fasády až na místě určení, prodlužuje se čas montáže o dobu montáže fasády. Zvolený druh fasády také ovlivňuje rozebíratelnost stavby a její další použití.
Více o fasádách→Velikost modulů ovlivňuje přepravitelnost - nadrozměr. Legislativní předpisy pro nadrozměr se v jednotlivých zemí liší, proto doporučujeme před návrhem toto konzultovat s výrobcem s určením země, kde je plánována realizace. Je dána přímá úměra - čím je modul větší, tím je montáž rychlejší, ale doprava finančně náročnější. Moduly lze do světlé výšky cca 3m přepravovat ve složeném stavu, nad 3m lze přepravit modul v tzv. flat-pack stavu /podlaha a strop a stěny jsou složené do „balíku“, který se na místě určení složí/.
Při návrhu je třeba správně rozvrhnout poskládání modulů vedle sebe tak, aby spoje modulů byly proveditelné. Při skladbě modulů je třeba myslet na odvod vody ze střechy, pokud se neuvažuje sekundární střecha se samostatným řešením odvodu vody stejně jako na klasických stavbách. Vyložení jednotlivých modulů lze bez dodatečných úprav statiky rámů modulů provést do 0,6m. Pokud je požadováno větší vyložení, je nutné zajistit buď podepření modulu nebo navrhnout speciální řešení rámové konstrukce, které ovlivňuje jak cenu stavbu, tak cenu dokumentace.
Firma KOMA MODULAR vyrábí standardně moduly až do 4 podlaží. Stohovatelnost je ovlivněna i zvolenou výrobkovou řadou modulů. V případě požadavku na více podlažní budovu je třeba toto individuálně řešit s výrobcem. Je třeba si ale uvědomit, že atypické řešení ovlivní čas a cenu navrhované budovy.
Je doporučeno zohlednit při dispozičním řešení systém skládání rámů modulů. V každém rohu rámu module je sloup, který je vhodné dispozičně začlenit. Vnitřní příčky je vhodné řešit v místě rámu modulů nebo v prostředku modulu se zřetelem na umístění oken. Sanitární část budovy je vhodné řešit vždy v rámci jednoho modulu a v případě vícepodlažní budovy umísťovat sanitární moduly nad sebou.
Modulární výstavba je typická tím, že jednotlivé moduly jsou samonosné a tudíž není pro základy vyžadována základová deska. Modulární budovu lze zakládat na základové pasy nebo patky. Mohou se použít i základové vruty tam, kde to rostlá zemina umožňuje. Některé výrobkové řady modulů vyžadují zanechat pod spodní podlahou vzduchovou mezeru, která zabraňuje kondenzaci vlhkosti. V tomto případě je nutné umožnit odvětrání těchto základů. Vzduchová mezera v některých případech nahrazuje protiradonovou izolaci.
Podnikání v modulárních objektech jde zcela v souladu aktuálních společenských požadavků: Rychlá, variabilní výstavba s možnými změnami dispozic v budoucnu – to vše s ohledem na společenskou odpovědnost firmy (více o cirkulární výstavbě), jejíž účel či dokonce umístění je možné vždy přehodnotit.